guncelHaberlerManşetsaysal-bilgiler

Çinli turistler 2020’de seyahat etmeye devam edecek mi?

0

COTRI (Çin Dış Turizm Araştırma Enstitüsü) Weekly ekibinden Prof. Dr. Wolfgang Georg Arlt’a göre, Çinli turistler bu yıl da seyahat etmeye devam edecek hatta Çinlilerin yurtdışı seyahetleri yüzde 7 artacak.

COTRI ANALYTICS rakamlarını yorumlayan Prof. Dr. Wolfgang Georg Arlt, geçen yıl Çin anakarasından yurtdışına 170 milyon Çinli turistin seyahat ettiğini hatırlattıktan sonra şunları söylüyor: “Bunların 74.5 milyonu ‘Büyük Çin’ olarak kabul edilen Hong Kong, Makao, Tayvan’a gitti. Çin anakarasına bağlı bu bölgelerin dışındaki ülkelere giden turistlerin sayısı ise 95.5 milyona ulaştı. Geçen yıl, ortada coronavirus salgını yokken, Çin anakarasından Hong Kong’a giden Çinli turist sayısı 27 milyondan 16 milyona düştü.”

Günümüzde seyahatlere getirilen kısıtlamaların nisan ayından kaldırılacağını tahmin ettiklerini belirten Prof. Dr. Arlt, “Bunun da Çin anakarasından yurtdışına gidişlerde ortalama yüzde 7’lik bir artışa neden olması bekleniyor. Bu da toplamda 181 milyon Çinlinin seyahat edeceği anlamına geliyor.

Hong Kong ve Tayvan’da devam eden gerginliklerin sona erip, buralardaki seçimlerden sonra siyasi sorunların çözülmesine kadar geçecek sürede ‘Büyük Çin’ e gidişlerde yüzde 3’lük artış yaşanacağına dikkat çeken Prof. Dr. Arlt, 2020 yılı boyunca ‘Büyük Çin’ dışındaki destinasyonlara yüzde 9’a ulaşan artışın öngörülebileceğini belirtiyor.

Seyahat talebi devam ediyor

Çinli turistler arasında uzun mesafeli uçuşları tercih edenlerin kolektif kültürden gelen seyahat davranışlarına sahip olduğunu, yaptıklarının akranları tarafından görülmesini istediklerini hatırlatan Prof. Dr. Arlt, “Uluslarararası turizm deneyimine sahip kitlenin yüzde 10’u kendilerini Çin toplumunun ‘in’ grubuna ait görüyor. Bu kesim, sürekli kendilerini kanıtlamak isteyen tüketim modelinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu eğilim devam ediyor, etmeye de devam edecek” diyor.

Çin’den okyanus ötesine yapılan seyahatlerin büyük bir kısmının iş, MICE, akraba-dost ziyareti (VFR), sağlık ve eğlence amaçlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arlt, “NCP virüsünden dolayı ertelenen uluslararası seyahatlerin çoğu yeniden yapılacak. İnsanların boş zamanı değerlendirme, eğlence amaçlı tatil talebi devam ediyor. SARS, Kuş Gribi ve diğer seyahat kısıtlamaları dönemlerinden sonra karşımıza çıkan tüketici eğilim modelinin, devam edeceğini yeniden göreceğiz” diye ekliyor.

admin

Wyndham Hotels, La Quinta’nın ilk otelini İstanbul’da açtı

Previous article

Ödemiş’te ‘Efeler Yolu’ heyecanı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in guncel