guncelHaberlerManşetsektor-haberleri

DSÖ: Turizm sadece sözlerle kurtulamaz

0

Dünya Turizm Örgütü (DSÖ-UNWTO) öncülüğünde oluşturulan Küresel Turizm Kriz Komitesi, yaptığı son toplantının ardından hükümetlere “Kelimelerin ötesine geçecek kararlı adımlar atın” çağrısı yaptı.

Turizm sektörünün tüm bileşenlerinden oluşturulan Küresel Turizm Kriz Komitesi’nün üçüncü toplantısında, üye ülkelerin hükümetlerini turizmle ilgili vergi ve istihdam politikalarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı. İşletmelere de geniş kurtarma çabalarına yardımcı olup, ayakta kalmalarına yardımcı olacak adımların atılması için baskıyı artırma eylem çağrısı yapıldı.

Yapılan eylem çağrısında, karar vericilerin COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olacak somut adımlar atması dile getirildi. Çağrıda, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar Toplantılarının odağına aldığı finansal ve ekonomik tedbirlerin, Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği içindeki siyasi işbirliğinin arttırıldığı belirtiliyor.

Turizm Kriz Komitesi toplantısında, hükümetlerin, özel kuruluşların ve hayırseverlerin mevcut finansman açığını giderip, salgını uygun almakta kullanılmak üzere G20 Suudi Başkanlığı’nın fonundan 8 milyar dolarlık bir katkı yapılması daveti de yapıldı.

Kurtarma Planı hazırlanıyor

Krizin sınır ötesi dayanışma gücünü ortaya çıkardığına dikkat çeken UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Ancak güzel sözler ve jestler, işleri koruyamaz, yaşamları turizm sektörüne bağımlı olan milyonlarca insana yardım etmez” dedikten sonra şunları söyledi: “Hükümetler, turizmin sadece istihdam sağlamakla kalmayıp aynı zamanda eşitlik ve kapsayıcılığı teşvik etme konusundaki eşsiz yeteneğini tanımaktan da sorumludur. Sektörümüz yeniden başlama ve toplumların iyileşmesine yardımcı olma yeteneğini kanıtlamıştır. Şimdi turizme toparlanma çabalarına bir kez daha öncülük etmek için doğru destek verilmesini istiyoruz.”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)  ve OECD’den gelen verilerden de yararlana Küresel Turizm Kriz Komitesi, sektör için bir Kurtarma Planı üzerinde çalışmaya başladı. Planın, tüketici ve yatırımcı güvenini artırmak için çalışıp, açık sınırlar ve gelişmiş bağlantı etrafında yoğunlaşacağı kaydediliyor.

admin

Kiracı ile kiralayan arasından ciddi sıkıntılar doğacak

Previous article

Milli Egemenliğimizin 100’ncü Yılı Kutlu Olsun!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in guncel