guncelHaberlerManşetsektor-haberleri

DTÖ: Yarın seyahat etmek için bugün evde kal!

0

Dünya Turizm Örgütü (DTÖ-UNWTO), Yürütme Konseyi, Bölgesel Komisyonlar ve diğer ilgili birimlerden oluşan Küresel Turizm Kriz Komitesi ile sanal bir toplantı yaptı. DTÖ Küresel Turizm Kriz Komitesi, tüm üyelerinin “Yarın seyahat etmek edebilmek için bugün evde kalın” sloganından türetilen #TravelTomorrow  (yarın seyahat et) etiketinin (hashtag) dijital medyalarında kullanmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Seyahat endüstrisinin, COVID-19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında olmasından hareketle oluşturulan DTÖ Küresel Turizm Kriz Komitesi, düzenli sanal toplantılara devam edeceklerini açıkladı. Kerem Köfteoğlu’nun DTÖ açıklamasından derlediği bilgilere göre, UNWTO yönetimi sektörde toparlanmayı hızlandırmak adına, bünyesinde bulundukları Birleşmiş Milletler koordinasyonunda, kamu, özel sektörler, hükümetler, uluslararası finansman kurumlarıyla gerekli eylem ihtiyacını yansıtan düzenli sanal toplantılar yapacak.

Benzeri görülmedi

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, salgının halk sağlığı üzerinde benzeri görülmemiş sosyal bir etki yarattığını bunun da acil durum oluşturduğunu vurguladıktan sonra “Aynı zamanda maliyet getiren ekonomik bir kriz haline de geldi. Turizm zorluklara karşı dirençli bir sektör olmasına rağmen, karşımıza çıkan gerçekler tahminlerimizin ötesine geçti” diyor.

Sanal toplantıya katılan komite üyeleri, pandeminin turizm üzerindeki ekonomik baskı ve yapısal zorluklara etkisinin tam olarak ölçülemediğini, ortaya çıkan milyonlarca iş kaybı konusunda derin endişeleri olduğunu söyledi. Dünya genelinde seyahat endüstrisindeki işletmelerin yüzde 80’inin KOBİ düzeyindeki işletmeler olduğu hatırlatılarak “Bu da salgının turizm üzerindeki zararın ötesine geçip, geniş bir kesim üzerinde ciddi sosyal etkiler yaratacak. Milyonlarca insanın ve ailelerinin geçim kaynakları tehlikede. Geçmiş deneylerimizden yola çıkarak, bu zorlu dönemde toplumda toparlanmaya öncülük etme kabiliyetine sahip turizmde koordinasyonun önemi olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz” denildi.

#TravelTomorrow

DTÖ Küresel Turizm Kriz Komitesi, tüm üyelerinin “Yarın seyahat etmek edebilmek için bugün evde kalın” sloganından türetilen #TravelTomorrow  (yarın seyahat et) etiketini (hashtag) dijital medyalarında kullanmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Önümüzdeki günlerde, UNWTO yönetiminin iyileşme için bir dizi öneri belgesi yayınlanacağının hatırlatıldığı bildiride şu görüşe yer verildi: “Belgede hükümetlerin ve diğer yetkililerin COVID-19’un turizm sektörü üzerindeki etkisini azaltıp, toparlanmayı hızlandırmak için atması gereken adımlar vurgulanacak.”

Dünkü toplantı toplantıda ayrıca UNWTO’nun bazı tavsiyeleri de tartışıldı. Turizmde tepkiler bazı zorluklara rağmen, inovatif ve yenilikçi uygulamalar eşliğinde, dinamik katılımcılığı amaçlayan bileşenlere odaklı olarak verilecek. DSÖ’nün desteğiyle başlatılan bu zorlu sınavla, turizmin sürdürülebilir büyümeye geri dönmesine yardımcı olacak uygulanabilecek yeni fikirler belirlenecek. Sanal toplantıya katılanlar, yürütülecek çalışmaların DSÖ koordinatörlüğünde, turizmle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde yürütülmesini kararlaştırdı.

admin

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

Previous article

DTÖ, turizmi iyileştirecek ‘şifa reçetesi’ yarışmasını başlattı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in guncel