guncelHaberlerManşetsektor-haberleri

Turizmciler, TravelShop Turkey’in online toplantısında buluştu

0

TravelShop Turkey, Turizmin sıfıra indiği bu dönemde, Turizmde Moral ve Motivasyon amaçlı gerçekleştirdiği online toplantılara devam ediyor

Uluslararası konuşmacıların ağırlandığı 5. etkinlikte dünyadaki güncel Turizm gidişatı irdelenirken Türkiye’nin de tanıtımına katkıda bulunuldu.

Dünyada ilk defa, dünyanın sayılı Turizm STK’larından olan Amerikan Seyahat Acentecileri Birliği (ASTA) ve Asya Pasifik Seyahat Acentecileri birliği (PATA) ila Hindistan Outgoing Tur Operatörleri Birliğini aynı platformda birleştiren toplantıya TravelShop Turkey tarafından imza atıldı.

Toplantıya ayrıca, Fethiye Belediye Başkanı Âlim Karaca, TUROFED Başkan Yardımcısı ve Kapadokya Otelciler Birliği Başkanı Yakup Dinler, ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babül, Bodrum Tanıtma Vakfı Üyesi Zeynel Kılıç ve Türkiye Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği Başkan Yardımcısı Güneş Aysun, Yunanistan Skiathos Belediye Başkanı Tzoymas Thodoris ila Türk Havayolları Nepal Müdürü aynı zamanda PATA’nın Nepal branşında yöneticilik yapan Abdullah Tuncer Keçeci iştirak ettiler.

Bu geniş katılımlı Moral ve Motivasyon panelini gerçekleştiren Murtaza Kalender’den panel ile ilgili görüşlerini aldık.

Dünyada ilk kez, aynı çatı altında bir arada bulunmamış birliklerin 5. Defa bir araya getirmenin ve ülkemizi dünyanın her tarafında online olarak tanıtmanın haklı gururu içerisindeyiz.

Etkinliğimize 103 ülkeden 983’ün fevkinde Turizm firması teveccüh ettiler.

Turizmde birliğin ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu, etkinliğimize katılan STK’ların aynı platformda bir araya gelmesinden anlayabiliriz.

Evet, Turizm global anlamda zor zamanlar geçiriyor ama evde sadece bekleyerek sorunların üstesinden gelemeyiz.

Turizm camiamızda sorumluluk alarak ve Turizmci meslektaşlarımızın desteğiyle, Turizmde Moral ve Motivasyon temalı panelimizin 5.sini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olup bir sonraki etkinliğimiz için şimdiden takvimimizde yer ayırdık. 20 Mayıs 2020 tarihinde ve yine Saat 17:00 itibariyle 6.sını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Konuşmacılar arasında yer alan Fethiye Belediye Başkanı Âlim Karaca, öncelikle organizasyonu gerçekleştiren Murtaza Kalender’e teşekkür ederken Fethiye’nin Türkiye ve dünya için en güzel destinasyonlardan biri olduğunu, Ege ve Akdeniz’in birleşme noktasında bulunan, dünyanın en güzel sayfiye yeri konumunda bulunduğunu belirtti. Denizi, kumu, yatları, kültür ve tarihi mozaiğiyle, aynı zamanda doğal güzellikleriyle dünyada birçok turist için cazibe merkezi halini aldığının altını çizdi.

Fethiye bölgesinde bulunan Turistik tesislerin kısa zamanda ve kontrollü bir şekilde hizmete açılacağını belirten Başkan, Moral ve Motivasyon paneline katılan tüm Turizmcileri Fethiye’yi destinasyon olarak portföylerine eklemeleri temennisiyle, PATA, ASTA ve OTOAI Başkanlarını Fethiye’ye davet etti.

ASTA Başkan Yardımcısı Bob Duglin, konuşmasında, bu tip başarılı organizasyonlarda yer almaktan çok keyif aldığını belirtti. Amerikan Seyahat Acenteleri Birliği olarak oturumdan birçok dersler çıkarttıklarını belirterek Turizmin Eylül ayı itibariyle yavaş bir şekilde normale dönebileceğini öngördüğünü ifade etti. Ayrıca, ASTA üyelerinin Türkiye’nin tanıtımını ön plana getireceklerinin de altını çizdi.

PATA Başkanı Doktor Chris Bottrill de konuşmacılar arasındaydı. Hiç kimsenin beklemediği veya ön göremediği bir durumla karşı karşıya kalındığını ifade eden Başkan, PATA olarak Turizmde güncel durumları ve yapılması gerekenler adına bir sunum hazırlayarak, Motivasyon panelinde gösterimde bulundu.

OTOAI Başkanı da söz alarak, Pandemiden Turizm sektörüne binaen en çok etkilenen ülkelerden birisinde bulunduklarını zira dünyaya en çok turist gönderen ülkenin Hindistan olduğunu belirtti.

Başkan sözlerine devam ederken, umut ediyorum ki Eylül itibariyle yavaş bir şekilde Turizmde kıpırdamaların başlayacağını, sakin ancak emin adımlarla ilerleneceğini, uçuşlar ve vize konularının çözümüyle birlikte Türkiye’nin Hintli Turistler açısından en büyük destinasyon olacağını öngördüğünü ifade etti.

Konuşmacılar arasında bulunan TUROFED Başkan Yardımcısı, Yakup Dinler şu şekilde konuştu.

Türkiye tesis olarak Pandemi sonrası periyoda hazır.  Dünyadaki rakiplerine oranla çok tecrübeli personel bulunmakta. Şu anda tesislerimizin tamamına yakın hijyen önlemlerini aldı, Tur Operatörleri de gönül rahatlığıyla Pandemi sonrası için satışlarını yapabilirler.

ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babür de ISTTA Tarafından hazırlanan özel Istanbul Sunumu yaptı ve katılımcıların büyük ilgisini çekti,  Eyüp Babür katkonuşmasında, Istanbul’un dünya Turizmininin en gözde destinasyonlarından biri olduğunu ifade ederken, birçok uluslararası marka ve yerel zincirleriyle şimdiden gerekli önlemleri aldığını, Istanbul’un Pandemi sonrası çok kısa sürede toparlanacak bir destinasyon olduğunu belirtti.

Bodrum Tanıtma Vakfı üyesi Zeynel Kılıç; Türkiye, Turistik destinasyonlar arasında en önemli yere sahip ve Bodrum da bu destinasyon içerisinde en cazibeli resort ve eğlence şehri. Bodrum’un yapısı itibariyle çok özel bir müşteri portföyüne haiz olduğunu da ekleyen Zeynel Bey, şimdiden tüm tesislere genel dezenfektasyonlar uygulanarak büyük ölçüde hijyen alanında konuk ağırlamaya hazır olduğunu belirtti.

Türk Hava Yolları Nepal Müdürü Abdullah Bey, konuşmasında, dünyada en büyük filoya sahip THY’nin aynı zamanda da en çok noktaya uçuş sağladığının altını çizerken, THY’nin hijyen açısından zaten her daim üst düzeyde olduğunu ifade etti.

Türkiye Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği Başkan Yardımcısı Güneş Aysun da konuşmacılardan biri olarak, dünyadaki en güzel Yacht Cruise olanaklarına sahip olduklarını, özellikle klasik ahşap tekneler anlamında misafirlerine özel deneyimler yaşattıklarını belirtirken yine Türkiye’nin cruise imkanlarıyla dünya çapında bir destinasyon olduğunu ifade etti.

Yunanistan’ın Skiathos şehrinin Belediye Başkanı olan Tzoymas Thodoris, bu tarz uluslararası bir çalıştaya davet edilmesini önemsediğini belirterek, davet eden Murtaza Kalender’e teşekkür etti.

Sözlerine şu şekilde devam etti. Yunanistan’da Pandemi sonrası hazırlıklarına devam ediyoruz ve Virüsün yok olmasıyla birlikte Turizmcileri güzel şehrimize davet edip ağırlamaktan memnuniyet duyarım.

Etkinlikte birçok değerli konuşmacı vardı ve soru- cevap şeklinde bir bölüm de yer aldı.

TravelShop Turkey’nin bu inisiyatifi Moral ve Motivasyon anlamında sektöre bir umut, bir can suyu niteliğindeydi.

Kapanış konuşmasını yapan Murtaza Kalender, katılımcı ve konuşmacılarına teşekkür ederek, Turizm olmazsa, hayat olmaz, hayatın olmadığı yerde de neşe olmaz. Umutsuzluğa ve karamsarlığa Turizm’de yer yoktur şeklinde mesajlarıyla oturumu kapattı. Bir sonraki etkinliklerinin de, 20 Mayıs’ta yapılacağı açıklandı.

admin

Milli Egemenliğimizin 100’ncü Yılı Kutlu Olsun!

Previous article

Anneler Gününüz Kutlu Olsun

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in guncel