guncelHaberlerkultur-sanatkitap

Zamanda Pişen Yemekler kitabı satışa sunuldu

0

Piyasaya yeni çıkan ‘Zamanda Pişen Yemekler’ kitabı, yalnızca bir yemek kitabı değil. Kitap, İstanbullu orta üst düzey bir ailenin yaşam kültürü ve geleneğini de anlatıyor.

Kitabın tanıtım yazısında şu satırlara yer veriliyor: “Onu benzerlerinden ayıran temel fark, İstanbullu orta üst düzey bir ailenin yaşam kültürünü, geleneğini, zevklerini sosyal çevresiyle birlikte ele alıp anlatmasıdır.

Aslında kitap son dönemde üstü iyice örtülmeye çalışılan bir anlayışın, yaşam tarzının ve yeme-içme kültürünün varlığını inatla sürdürme çabasıdır.

50’lili yıllardan günümüze kadar üç kuşak aile geleneğini içeren yemek tarifleri Rejans’tan Maksim Gazinosu’na, yaş günü kutlamasından, nişan törenine, mezuniyetten evlenmeye İstanbul’un o dönem yaşayan kültürüyle bizi buluşturuyor. En görkemli döneminde “Ada Kültürü” ile karşımıza çıkıyor. Yaz akşamları bizi Ada’yla ve komşular arasında balkondan balkona ulaştırılan meze tabakları ve havaya kaldırılan o ilk kadehle baş başa bırakıyor.

Son 20 yıldır giderek eve kapanan şehrin, evde, Ada’da, teknede, tatilde yaşanan tatları ve paylaşılan anlarıyla varlığını nasıl sürdürdüğünün hikayesini anlatıyor.

Dışarda yemenin-içmenin kentli orta sınıf aileler için ateş pahasına yükseldiği bu dönemde evde yenilen yemekleri bir şölene ve keyfe dönüştürüyor. Kitap bize; evde, komşular, akrabalar ve akranlar arasında nasıl güzel bir hayatın sunulup yaşandığını gösteren kapıyı açıyor. Kentli yeni bir yaşam kültürünün, geleneği devralarak, yeniden yükselebileceği konusunda umut veriyor.

Tijen Aydınel Sirkecioğlu’nun Zamanda Pişen Yemekler kitabı Güneş Kazdağlı’nın editörlüğünde İnkilap Yayınevi  tarafından yayınlandı, tasarım ve yapımını ise BİMUS gerçekleştirdi.

admin

Polatoğlu’nun Zambia, Zimbabve, Botswana izlenimleri

Previous article

Wyndham Hotels, La Quinta’nın ilk otelini İstanbul’da açtı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in guncel